Zamestnanci mesta Helsinki experimentujú s využitím AI
Zamestnanci Helsinek experimentujú s nástrojom umelej inteligencie Microsoft Copilot, aby zhodnotili jeho potenciál na zvýšenie prevádzkovej efektivity. Mesto uviedlo, že cieľom pokusu Copilot je rozvíjať všeobecnú kompetenciu a porozumenie týkajúce sa AI medzi zamestnancami mesta, ako aj podporovať používanie AI.
Generatívna AI
Copilot je integrovaný nástroj pre aplikácie v pracovnom prostredí M365, ktorý využíva generatívnu umelú inteligenciu a strojové učenie. Copilot možno použiť napríklad na správu súborov, vytváranie prezentácií a uľahčenie preťaženia e-mailom.
Helsinki chcú testovať nové technológie a vydláždiť cestu zlepšením produktivity vlastných operácií. Cieľom experimentu je tiež rozvíjať všeobecnú kompetenciu a porozumenie týkajúce sa AI medzi zamestnancami mesta, ako aj podporiť používanie AI.
Skúška Copilot prebieha od januára do októbra a zahŕňa celkovo 1 000 zamestnancov v rámci organizácie City. Účastníci experimentu pozostávajú z tímov, ktorých práca zahŕňa značné využitie nástrojov M365, ako sú Teams alebo Word.
Tímy, ktoré spracúvajú osobné údaje alebo sú v priamom kontakte s obyvateľmi mesta, boli z experimentu vylúčené, pretože používanie novej technológie zahŕňa právne otázky a problémy s ochranou údajov, ktoré sa ešte len musia vyriešiť. Pri nábore sa tiež nebude využívať umelá inteligencia.
„Naším cieľom je zistiť, aké výhody môže Copilot poskytnúť na zefektívnenie práce so znalosťami a na aké pracovné úlohy je tento nástroj najvhodnejší,“ povedal Tomas Lehtinen, vedúci údajov v City of Helsinki.
„Náš experiment Copilot z nás robí priekopníkov vo Fínsku, pretože budeme medzi prvými, ktorí tento nástroj otestujú.“
Mesto Helsinki dodržiava etické princípy, ktoré si určilo pre používanie údajov a umelej inteligencie. Existuje osem etických princípov: sústredenosť na človeka; transparentnosť; vysvetliteľnosť; spravodlivosť a nediskriminácia; zodpovednosť a dôvera; súkromie; bezpečnosť; a ľudský dohľad nad operáciami AI.