Fínske mestá skúmajú potenciál opätovného využitia umelej trávy
Helsinki a päť ďalších miest zhromaždí skúsenosti s opätovným využitím umelej trávy a prieskumnými riešeniami recyklácie dostupných vo Fínsku a Európe.
Helsinki a päť ďalších fínskych miest skúmajú využitie umelej trávy v kontexte obehového hospodárstva. Štúdia, ktorá má byť dokončená v roku 2024, zhromažďuje skúsenosti s opätovným využívaním umelej trávy a skúma riešenia recyklácie dostupné vo Fínsku a inde v Európe. Národná štúdia umelej trávy je spoločným projektom miest Espoo, Helsinki, Lahti, Oulu, Tampere a Vantaa.
Výzvy udržateľnosti
Vo Fínsku je približne 450 ihrísk s umelou trávou a materiály ihriska sa pravidelne vymieňajú, keď sa opotrebúvajú. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne trvalo udržateľné metódy spracovania použitej umelej trávy, najmä ak je v zlom stave. Výzvy pre opätovné použitie umelých trávnatých materiálov zahŕňajú množstvo použitých plastov a ďalšie komponenty obsiahnuté v rohožiach, ako sú gumové granuly a piesok. Existuje veľká potreba udržateľných prevádzkových modelov na recykláciu umelej trávy.
Štúdia určí najmä recyklačné riešenia dostupné v Európe, kde už existujú špecializované zariadenia. Očakáva sa tiež udržateľnejšie riešenia na podporu obehového hospodárstva s umelou trávou vo Fínsku.
„Bude zaujímavé sledovať, čo štúdia odhalí o potenciáli podpory domácich komerčných riešení obehového hospodárstva,“ povedal koordinátor projektu Oleg Jauhonen z mesta Helsinki. Existuje tiež nádej, že štúdia poskytne informácie na podporu rozhodovania o projektoch na odstránenie umelej trávy v nasledujúcich rokoch.
Okrem miest sú do projektu zapojené aj expertné organizácie Fínska futbalová federácia Palloliitto, spoločnosť zaoberajúca sa odpadovým hospodárstvom Lounais-Suomen Jätehuolto Oy, Fínsky inštitút životného prostredia, Univerzita aplikovaných vied v Turku a Fínska agentúra pre bezpečnosť a chemikálie. Výskum bude vykonávať Ramboll Finland.
Helsinki tiež spustili simultánne pilotné projekty o riešeniach obehového hospodárstva pre použitú umelú trávu s cieľom nájsť udržateľné prevádzkové modely na recykláciu vyradenej umelej trávy. Pilotné projekty sa začali spoločným podujatím pre dialóg o trhu v decembri. Pilotné projekty sa plánujú realizovať na jar v súvislosti s obnovou dvoch až štyroch ihrísk s umelou trávou. Skúsenosti získané z pilotných projektov doplnia celoštátnu štúdiu.
Okrem riešení obehového hospodárstva pre použitú umelú trávu Helsinki proaktívne reagovali na nadchádzajúci zákaz gumových granúl využívaním plnív na bio báze, ktoré nahrádzajú gumové granule v nových oblastiach, aby získali skúsenosti s ich používaním. Okrem toho boli prijaté rôzne opatrenia na zníženie šírenia gumových granúl z polí do životného prostredia.
Okrem znižovania emisií má mesto Helsinki za cieľ presadzovať riešenia obehového hospodárstva a podporovať trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov a materiálov. Podľa nedávno aktualizovaného Akčného plánu pre obehovú a zdieľanú ekonomiku má mesto za cieľ nájsť spôsoby, ako podporiť obehové hospodárstvo plastov, najmä pri výstavbe infraštruktúry, krajinných úpravách a výstavbe športových zariadení. Pokrok opatrenia urýchľuje národný projekt PlastLife financovaný z EU Life Programme, do ktorého sú Helsinki zapojené.
Víziou Helsínk je byť platformou pre inovatívne a efektívne riešenia obehového hospodárstva, ktoré podporujú národný prechod na uhlíkovo neutrálnu spoločnosť obehového hospodárstva.