Mesto Banská Bystrica zintenzívnilo spoluprácu s Podnikom medzitrhu práce
Mestský Podnik medzitrhu práce funguje v Banskej Bystrici od roku 2012. Za svoje 12-ročné pôsobenie pomohol mnohým znevýhodneným a zraniteľným skupinám ľudí získať alebo obnoviť si pracovné návyky, dostať príležitosť zamestnať sa a skvalitniť svoj život. Jeho zamestnanci dlhodobo poskytujú služby v komunálnej oblasti zamerané na údržbu verejnej zelene, drobnú stavebnú činnosť, letnú a zimnú údržbu. Mesto doterajšiu prínosnú spoluprácu s podnikom ešte viac zintenzívnilo. Vyčlenená skupina pracovníkov vďaka tomu od leta vyriešila desiatky podnetov, na ktoré poukazujú obyvatelia, napríklad aj prostredníctvom Odkazu pre starostu. Výsledkom sú čistejšie a upravenejšie verejné priestranstvá.
Vypiľovanie nevhodnej zelene a náletových drevín, dopĺňanie chýbajúcej dlažby a dlažobných kociek, obnova zábradlí i schodísk, odstraňovanie pozostatkov rôznych rúr, starých stĺpov či reklamných pútačov, maľovanie, čistenie priestranstiev od buriny… Podnik medzitrhu práce za posledné mesiace zrealizoval mnoho úprav a hoci ide o maličkosti, odstránili dlhoročné problémy v okolí mestských budov, na miestnych cestách a verejných priestranstvách, ktoré evidovalo mesto, a na ktoré poukazovali aj obyvatelia.
„Svet sa skladá z detailov a hoci ide o drobnosti, bezpečné verejné priestranstvá sú pre ľudí najdôležitejšie. V priebehu dvoch mesiacov sa zamestnancom Podniku medzitrhu práce podarilo vyriešiť viac ako dvadsať podnetov, ktoré sme im zadali. Nejde o finančne náročné práce, ale výsledný efekt z výkonov, ktoré si u nich objednáme, urobí veľa. Ďakujem každému, kto prispieva k zveľaďovaniu nášho mesta,“ hovorí primátor Ján Nosko.
Podnik medzitrhu práce vyčlenil stálu skupinu zloženú z troch až piatich pracovníkov, ktorí sa venujú výlučne podnetom adresovaným z odborných útvarov mestského úradu – z oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí, oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev a pod.
„Od leta a počas jesene sme drobné podnety začali riešiť oveľa intenzívnejšie. Pracovníci podniku dostavajú od nás zadania na pravidelnej báze. Na verejných priestranstvách odstraňujeme nefunkčné stĺpy distribučnej spoločnosti, skrinky a zariadenia vodohospodárov, nefunkčné rozvádzače a citylighty, drevené stožiare zo 70-tych rokov, ku ktorým sa nikto nehlási. Oslovujeme potenciálnych majiteľov, no všetci dávajú od toho ruky preč. Nejasné majetkové vzťahy a identifikácia vlastníkov je niekedy náročná. Sme však radi, že na základe dobrých vzťahov sa nám všetko darí vyriešiť. Príkladom je zábradlie v Rudlovej, ktorého súčasťou sú aj historické stĺpiky. Aktuálne sa už síce nevyrábajú, ale vďaka dobrej spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom sa nám ich podarilo získať,“ dopĺňa Vladimír Bállek z oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí.
O tom, že Podniku medzitrhu práce sa darí, svedčí aj fakt, že si jeho služby objednáva čoraz viac regionálnych spoločností. Zároveň sú úspešní v rôznych projektoch zameraných na podporu dlhodobo nezamestnaných a mladých ľudí.
„Aktuálne máme 36 zamestnancov, z toho 12 zdravotne znevýhodnených a 9 znevýhodnených ľudí, ktorí dostali príležitosť byť zamestnaní. Je to hlavná myšlienka nášho podniku, ktorú stále napĺňame. Čím viac zákaziek máme, tým máme väčšiu možnosť zarobiť si a môžeme mať viac zamestnancov, ktorým vieme pomáhať. U nás v podniku nejde len o získavanie pracovných návykov a zručností, ale všetko prepájame s poradenstvom a riešením ich bežných životných situácií,“ uzatvára Milena Maková, riaditeľka Podniku medzitrhu práce.