Nové pravidlá o odpade: Textil nebudú zbierať mestá, ale výrobcovia a e-shopy

Európsky parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu o nových opatreniach na znižovanie textilného a potravinového odpadu v Európskej Únii. Zahŕňa tretinové úspory pre domácnosti aj viac zodpovednosti pre výrobcov.  

Každý rok sa v EÚ vyprodukuje takmer 60 miliónov ton potravinového odpadu, teda 132 kilogramov na osobu. V rámci textilu je to 12,6 milióna ton odpadu, pričom samotné oblečenie a obuv predstavujú 5,2 milióna ton odpadu, čo zodpovedá 12 kg odpadu na osobu ročne. Na Slovensku je to za ten istý čas o niečo menej, zhruba 100 kilogramov potravín na a päť kilogramov textilu na obyvateľa.

Podľa novej dohody však budú musieť krajiny EÚ v šetrení pridať.  

Prvou zmenou je, že štáty budú mať plošnú povinnosť nastaviť na svojom území systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcov, prostredníctvom ktorých budú producenti, ktorí na európskom trhu obchodujú s textilom, povinní pokryť aj náklady na jeho zber, triedenie a recykláciu.  

Nové pravidlá sa budú vzťahovať na všetkých výrobcov, vrátane tých, ktorí podnikajú prostredníctvom e-shopov nezávisle na tom, či sídlia v krajinách EÚ alebo mimo Únie. Mikropodniky budú musieť splniť nové požiadavky o 12 mesiacov neskôr. 

Medzi produkty bude patriť oblečenie a doplnky, obuv, prikrývky, posteľná a kuchynská bielizeň, záclony, či klobúky. Členské štáty môžu tiež zaviesť takéto systémy zodpovednosti aj pre výrobcov matracov.

Komisárka pre životné prostredie a obehovú ekonomiku Jessika Roswall je presvedčená, že nové pravidlá zjednodušia vytvorenie jednotného trhu s textilným odpadom a uľahčia investície do inovácií v oblasti jeho spracovania. 

Mestá a obce nemali kapacity

Na slovenskom území začalo platiť nové pravidlo nakladania s textilom od začiatku tohto roka, povinnosť však envirorezort pôvodne udelil samosprávam. Únia miest Slovenska v tejto súvislosti informovala, že hoci mestá a obce na nový režim postupne prechádzajú, kapacity na spracovávanie textilného odpadu sú nedostatočné. 

„Prenesenie zodpovednosti na výrobcov týchto výrobkov považujeme za jeden z najúčinnejších nástrojov, ktorý výrazne ovplyvňuje prístup výrobcov k tomu čo, v akej kvalite a v akých množstvách uvádzajú na trh,” reagovala hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.  

Lehotu na reálne prijatie zodpovednosti až 30 mesiacov po nadobudnutí účinnosti smernice však považuje Únia za príliš zdĺhavú vzhľadom k tomu, že o  povinnosti triedeného zberu textilu sa vie už niekoľko rokov. 

Mestá žiadali, aby náklady niesli výrobcovia, už od zverejnenia metodickej príručky v lete 2024.

Čo bude nasledovať  

Parlament a Rada dosiahli „dohodu v rámci skorého druhého čítania“. Očakáva sa, že Rada teraz formálne prijme spoločný návrh, ktorý následne môže Európsky parlament schváliť v druhom čítaní. 

Po tom, ako Európsky parlament a Rada formálne prijmú revidovanú smernicu, bude môcť nadobudnúť účinnosť. To sa stane 20 dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty následne budú musieť transponovať smernicu do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 20 mesiacov od jej nadobudnutia účinnosti.  

V ustanovení smernice, kde sa uvádza, že výrobcovia musia pokryť náklady na zber, triedenie a recykláciu textilu do 30 mesiacov od nadobudnutia jej účinnosti, tento termín začne plynúť tiež až po jej oficiálnom uverejnení. 

Zdroj: https://euractiv.sk/section/obehova-ekonomika/news/nove-pravidla-o-odpade-textil-nebudu-zbierat-mesta-ale-vyrobcovia-a-e-shopy/