SPLNIL 10. ROČNÍK KONFERENCIE SLOVENSKO NA CESTE K SMART CITIES SVOJ ÚČEL?

Dňa 3.4.2025 prebehol už desiaty ročník zo seriálu konferencií Slovensko na cesta k Smart Cities. Ako u nás býva zvykom – bez veľkých oslavných fanfár, ale s dôrazom na realitu a aktuálnosť témy. Tentokrát sme sa rozhodli pre hlavnú tému konferencie „Mestá a inovácie“.

O čo nám išlo? Zvolili sme tému mestských inovácií. Z  nášho pohľadu je dôležité, že inovácie pomáhajú odstrániť jednostrannú orientáciu ekonomiky štátu na automobilový priemysel . To sme mali urobiť už pred dvadsiatimi rokmi. Namiesto toho sme si užívali relatívny komfort, keď automobilky na Slovensku zabezpečovali tvorbu HDP a drvivú  časť vývozu. Takýto postup je rizikový a ukazuje sa, že nám obdobie nečinnosti pri podpore inovácií bude chýbať.

 Na konferencii sme sa na tému inovácií  pozreli z iného uhla – ako sa na  inováciách môžu podieľať mestá a obce. Tiež  nechceme, aby zo Slovenska odchádzali mladí ľudia. Tu nepomôžu rôzne jahodové proklamácie, ani hry na city. Treba s mladými ľuďmi jednať ako s dospelými partnermi.  Je potrebné vytvoriť seriózne podmienky na to, aby schopní ľudia vedeli nájsť obchodný priestor na realizáciu inovácií a tiež, aby ich to uživilo. Aj podľa toho sme volili skladbu hostí do diskusie, ktorá prebehla na začiatku konferencie.

Diskusie formou Mayors café sa zúčastnili zástupcovia ZMOS, MPSVR,  EIB,  VAIA, IUR, ale aj akademického sektora – Univerzity Mateja Bela a Slovenskej technickej univerzity.

Diskutovali sme najmä o potrebe vytvorenia ekosystému na tvorbu a uplatnenie inovácií, ktoré budú takpovediac viac v réžii miest, ako v réžii štátu. Štát nevie dobre plniť úlohu v oblasti regionálneho rozvoja – tú musia plniť prostredníctvom mestských a regionálnych ekosystémov na tvorbu inovácií najmä  mestá. Štát ich môže (a musí) najmä podporovať. Mestá spolu s univerzitami a vedecko-vývojovými ústavmi musia rozšíriť spoluprácu na regionálnej úrovni, pričom zadanie by malo pochádzať od miest – čo už sa v praxi začína diať

Ako následne vyplynulo z diskusie, od kvality a funkčnosti regionálnych ekosystémov na tvorbu inovácií bude záležať, či sa mladí ľudia – inovátori do tohoto procesu na Slovensku zapoja, alebo budú naďalej voliť odchod za prácou do zahraničia. Oni totiž odchádzajú za prácou a oni sa, žiaľ, väčšinou nevrátia. A v tom vidíme  vážny problém, pretože nám chýbajú doma. Výpadok jednej generácie budeme cítiť nielen v priemysle, poľnohospodárstve, ale aj v zdravotníctve, výskume a vývoji. Je nevyhnutné vytvoriť obchodný priestor pre mladých inovátorov, vytvoriť dobré podmienky na to, aby tu chceli ostať. Najmä zabezpečenie „strechy nad hlavou“, ale aj kvalita života v takých zložkách ako je zdravotníctvo, bezpečnosť, kvalitné služby zo strany štátnej a verejnej správy. To sú témy, ktoré sme chceli pomenovať a naznačiť východiská z tejto situácie.

Na riešenie situácie v oblasti inovácií môže naša konferencia pôsobiť iba v malej miere, nemáme prostriedky ani kapacity a v niektorých oblastiach ani skúsenosti, aby sme zásadným spôsobom do tejto témy prehovorili. Ale jedným z našich cieľov je postupné zobudenie a vytvorenie Smart City komunity, ktorá bude nastoľovať reálne témy, ktoré bude potrebné riešiť. Znamená to spájať verejný sektor so súkromný sektorom, s univerzitami – a prispievať tak ku vytváraniu silných inovačných partnerstiev.

Praktická časť konferencie mala ukázať, a aj ukázala, že mestá z vlastnej iniciatívy sa pustili do tvorby mestských inovácií a tiež, že mnohé vyspelé inovatívne spoločnosti pochopili, že mestá im dokážu poskytnúť obchodné príležitosti pre ich riešenia. Takto postupne odprezentovali svoje riešenia mestá Žilina, Púchov a Michalovce (všetci sú členovia Smart Cities Klubu) a spoločnosti YIT, Softip, Antik, Telecom.

K diskutovanej téme významne prispelo vystúpenie zástupcov STÚ a UMB k téme Transformačných inovačných konzorcií, ktoré predniesol prof. Maroš Finka. Tieto predstavujú moderný spôsob spolupráce štátnej správy, verejnej správy, akademického sektora a súkromných spoločností – akési zhrnutie toho, čo konferencia sledovala. TIK , pokiaľ budú správne manažované a podporované,  môžu znamenať prelom v téme inovácií na Slovensku.

(VJ)

Sumár záverov z diskusie:

  • Spolupráca partnerov v území je kľúčová, budovať ekosytém, komunitu,
  • Viac pracovať so stratégiami a víziami, najmä s ohľadom na potrebu zníženia modernizačného dlhu,
  • Rešpektovať limity samosprávy, najmä vo väzbe na služby samosprávy pre občanov a podnikateľov,
  • Budovať a vzdelávať ľudské zdroje,
  • Prezentovať pozitívne príklady a úspechy,
  • Špecificky sa venovať mladým ľuďom a sociálnym podnikom v regióne, podporovať sociálne inovácie,
  • O financovaní aktivít a projektov premýšľať inovatívne, hľadať nielen grantové zdroje.

(MI)

 

Inovácie v mestách Slovenska a inovácie od firiem pre mestá:  

1 Kapitulik_prezentacia_SMART_Zilina_CONECO-2025.pdf

2 YIT-SmartCities-Augustín

3 Citya Púchov

4 SOFTIP_IOT_Platforma

5 Smart Michalovce

6 Antik Fotovoltika PowerPoint 27.3.2025

7 STICS_initial presentation_CONECO

8 SMART CITY CONECO 2025FINAL