Tallinn spúšťa parkovací pilot pre e-skútre 🛴

Tallinn spúšťa pilotný projekt s požičovňami elektronických skútrov Bolt a Tuul, ktorý zahŕňa vytvorenie 126 určených parkovacích miest v centre mesta. Účelom projektu je urobiť mestský priestor organizovanejší a parkovanie ľahkých vozidiel bezpečnejšie pre chodcov. Užívatelia elektrokolobežiek budú mať možnosť zoznámiť sa s novými parkovacími miestami a ich využitím do konca augusta. Od 1. septembra sa zmeny stanú povinnými, čo znamená, že požičovne elektromobilov sa budú môcť končiť len na vyhradených parkovacích miestach.

Prednosť chodcov

Zástupca primátora Tallinnu Vladimír Svet povedal, že hoci v uliciach musí byť priestor pre každého, prednosť by mali mať chodci. „S pomocou firiem budeme vedieť nájsť riešenia, ktoré zabezpečia bezpečný pohyb chodcov“. „Skútre neopatrne zaparkované na chodníkoch znepokojujú najmä ľudí so zníženou pohyblivosťou, starších ľudí a rodičov s kočíkmi.

„Výsledky zmien zanalyzujeme a zvážime rôzne potenciálne lokality na vytvorenie ďalších parkovacích miest v budúcnosti s pomocou spoločností, ktoré tieto služby poskytujú. Verím, že spoluprácou môžeme zvýšiť bezpečnosť ľudí na cestách s nízkou premávkou a zlepšiť kvalitu nášho spoločného priestoru na ulici.“

Tallinn si stanovil cieľ znížiť do roku 2035 emisie súvisiace s dopravou o 40 percent a zároveň zvýšiť využívanie verejnej dopravy, chôdze a bicyklovania o 70 percent.

Štúdia vykonaná Estónskou dopravnou správou odhalila, že v minulom roku využilo požičovňu skútrov viac ako 200 000 ľudí. Elektrické kolobežky pomáhajú pri pestovaní návyku zvoliť si alternatívny spôsob dopravy pred osobnými autami. To znižuje dopravné zápchy a ľuďom umožňuje vykonávať každodenné činnosti na čerstvom vzduchu. Na záver, toto zlepšuje mestský priestor pre všetkých.

Zdroj: https://www.smartcitiesworld.net/micromobility/tallinn-launches-e-scooter-parking-pilot-9252