Smart Cities klub oficiálne spolupracuje s dánskym Gate 21

Dánsky Gate 21 a slovenský Smart Cities klub podpísali 5. novembra 2018 Memorandum o spolupráci. Za dánsku stranu memorandum podpísal Poul Erik Lauridsen, generálny riaditeľ Gate 21 a za slovenskú stranu Miloslav Jurík, predseda Smart Cities klubu. Najsilnejšou stránkou združenia Gate 21, ktoré pôsobí v širšej oblasti Kodane, do ktorej patrí sever Dánska a juh Švédska, sú zelené technológie. Nejde pritom len o ich zavedenie a využívanie v každodennom živote, ale aj o ich vývoj, výrobu a dodávky ďalším záujemcom. ,,Budeme radi zdieľať naše znalosti s členmi Smart Cities klubu, keďže sme presvedčení, že prechod na zelené hospodárenie je globálnou otázkou. Cítime, že sa môžeme jeden od druhého veľa naučiť. Tešíme sa na obojstranne prospešnú spoluprácu,“ povedal Poul Erik Lauridsen a jeho slovenský partner Miloslav Jurík dodal: ,,Sme veľmi vďační za otvorený a podporný prístup Gate 21. Tešíme sa na budúce spoločné projekty, predovšetkým na Akadémiu pre inteligentnejšie komunity a Letnú školu Smart Cities.“

Obsahom Memoranda o spolupráci je predovšetkým výmena informácií o témach týkajúcich sa Smart Cities, nových trendov a rozvojových projektov v oboch krajinách. Rámcová dohoda sa týka spolupráce na spoločných projektoch, ktorými sú: Akadémia pre inteligentnejšie komunity, živé laboratórium DOLL (DOLL Living Lab) a Letná škola Smart Cities. Prvé dva projekty patria pod Gate 21 a tretí vedie Smart Cities klub. Do rozsahu spolupráce tiež patrí príprava medzinárodných projektov, dvojstranných projektov medzi dánskou a slovenskou stranou, medzi mestami a organizáciami z oboch krajín, transfer poznatkov, zdieľanie overených dobrých skúseností, vzdelávanie mestských úradníkov a ďalšie bežné projekty z oblasti Smart Cities, ako aj prispôsobovania sa klimatickým zmenám a udržateľného rozvoja.

Gate 21

Gate 21 je partnerstvo medzi regiónmi, mestami a obcami, podnikateľskými subjektmi, vzdelávacími a výskumnými strediskami, ktoré pracujú na spoločnom cieli urýchlenia prechodu na zelené hospodárenie v širšej oblasti Kodane. Posledných desať rokov Gate 21 presadzovala túto agendu v partnerstvách s viac ako 40 mestami a obcami, so 40 rozhodujúcimi spoločnosťami a vysokopostavenými výskumníkmi vo vyše 80 inovačných projektoch v oblastiach, akými sú digitálna spoločnosť, prechod na nové druhy energie, mobilita, recyklácia, plánovanie miest a budov.

Smart Cities klub

Smart Cities klub je neformálna platforma pre spoluprácu a zdieľanie skúseností medzi vrchnými predstaviteľmi miest a odborníkmi. Spolu pripravujú stratégie a programy na ceste k Smart City. Smart Cities klub bol inšpirovaný viac ako 20 rokmi spolupráce s mestami na Slovensku a viac ako 10 rokmi spolupráce so škandinávskymi partnermi. Jeho misiou je zmeniť slovenské mestá nielen využitím smart technológií, ale vo veľkej miere zlepšením kvality života ich obyvateľov.